Loading

Tatlısını O Kadar Sevip de Şehrini Görmemek Olmaz: Hatay’da Gezilecek Yerler

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

Tatlısını O Kadar Sevip de Şehrini Görmemek Olmaz: Hatay'da Gezilecek Yerler

Tatlısını O Kadar Sevip de Şehrini Görmemek Olmaz: Hatay’da Gezilecek Yerler

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

Hatay deniz kıyısında olması ve farklı kültürler içermesi sebebi ile ticareti oldukça gelişmiş durumda. Birden fazla din ve medeniyete kapılarını açmış olan Hatay’da çok farklı kültürlere ait eserler bulabilirsiniz. Kaleler, türbeler, camiler, hamamlar ve diğer dini yapıların yanında doğal güzellikleri ile mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Tabii, şehre gelmişken tadına bayıldığımız meşhur künefe tatlısını da yerinde bir kez yemeniz gerekir.

1. Mozaiklerin Evi Antakya Arkeoloji Müzesi

Hatay’ı gezmeden önce burayı gezmeniz daha verimli olacak. Burası şehrin en fazla turist çeken bölgelerinden. Müze hem yerli hem de yabancı turistler için 2014 yılından beri hizmet veriyor. Dünyanın en büyük ikinci mozaik sergileme alanına sahip. Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergileniyor.

2. Antakya Parkı

Sultan 2. Abdülhamit Dönemi’nden beri açık olan park, şehrin en büyük parkıdır. İçerisinde bölgenin simgesi olan defne ağaçları bulunuyor. Park üzerinde Fransızların da katkısı olmuş. Akşamları halkın çıkıp gezdiği dinlendiği alanlardan.

3. Habib-i Neccar Cami

7. yüzyılda bir Roma Pagan Tapınağı üzerine inşa edilen cami Anadolu’da yapılan ilk cami.

4. Aziz Simone Manastırı

Bu yapı 6. yüzyılda yapılmış. Burayı ünlü yapan Aziz Simone’nin 40 yıl boyunca bir sütun üzerinde yaşaması. Manastır 479 metre yüksekliğinde bir tepeye yapıldığı için manzarası kesinlikle görülmeye değer. Gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz.

5. Aziz Pierre Kilisesi

Bu kilisenin en ilginç özelliği Sümela Manastırı gibi dağın içine oyulmuş olması. 13 metre derinliğinde olan bu kiliseyi gizli toplantılar yapmak için kullanırlarmış. Şu an bir müze olarak hizmet veriyor.

6. Cin Kulesi

Bir diğer adı Payas Kalesi olan bu yapı ismiyle sizi biraz korkutsa da sanıldığı gibi değil. Bu ismin Cenevizliler’den geldiği iddia ediliyor. Kale Osmanlı zamanında bir liman koruma kalesiydi. Daha sonraları birçok amaçla kullanılmış. Namık Kemal burada bir süre mahkum yatmıştır. Şimdilerde ise gidip gezebileceğiniz kale halen dimdik ayakta.

7. Samandağ Sahili

16 km uzunluktaki sahil hem yerel halkın hem de turistlerin ilgisini çekiyor. Yüksek bir konumdan bakıldığında eşsiz bir manzarası var. Dalga boyları da sörf için gayet elverişli.

8. Musa Ağacı

Yaklaşık 3 bin yıldır ayakta olduğu düşünülen bu ağaç hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

9. Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası

İmparator Vespasianus tarafından derelere yakın olan dağın bitimindeki iç limanın sel taşkınlarından korunması amacıyla yapılmış. Selin yönünü değiştirmeyi başarmış. Dağ, 7 metre yüksekliğinde 6 metre genişliğinde delinerek yapılmıştır.
Tünelin deniz tarafındaki girişine 100 metre mesafede ise zamanın ileri gelenlerinin defnedildiği mağara oyularak yapılan anıt mezar vardır. Beşikli Mağarası birbirinden duvarlarla ayrılmış tam 12 mezarı barındırıyor.

10. Vakıflı Köyü

Burası farklı kültürleri görmek isteyenler için harika bir fırsat. Türkiye’nin son ermeni köyü olan Vakıflı Köyü birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Köyde her din ve mezhepten insanlar kardeşçe yaşıyor. İnsanlığa olan inancınızı tazelemek için bu şirin köyü en kısa sürede ziyaret edin.

11. Harbiye Şelaleleri

Defne Koruluğu içerisinde bulunan şelale, görenlerin unutamayacağı manzaraya sahip. Su seviyesinin azaldığı yerlerde kurulan masalara oturarak ayaklarınızı serin sularda dinlendirebilirsiniz.

12. Batıayaz Yaylası

Kafa dinleyip piknik yapabileceğiniz bir alan. Temiz suyu içilebilir ve doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak bu yer Antakya merkeze 15 km uzaklıkta. Yerel halkın bildiği yer zamanla dışarıdan turist çekmeye başlamış ve şu an herkesin uğrak yeri olmuştur.

13. Hatay Uzun Çarşı

İstanbul’un Kapalı Çarşısı konumunda olan Hatay Uzun Çarşı’yı mutlaka gezmelisiniz. Sıra sıra aktarlar, hediyelik eşya satan mağazaların olduğu bir geleneksel çarşı.

YORUM YAZ