Loading

Kapadokya’da Yeme İçme

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

Kapadokya’da Yeme İçme

Kapadokya’ya kadar gelip de ne yemeden içmeden dönülmez diye soracak olursanız cevaplar belli: Testi kebabı ve şarap. Testi kebabı ile ilgili Yozgat’a özgü olduğuna dair bir söylenti de var, işin o kısmına hakim değiliz, ancak Kapadokya civarında güzel yapan yerler olduğunun garantisini verebiliriz. Ama şimdiden söyleyelim, çoğunda testinin içinde falan yapmıyorlar, önceden hazırlayıp sonra testinin içine doldurmak gibi muhteşem yaratıcı fikirlerle geliyorlar genelde, o sebeple lezzetli orijinaliyle ilgisiz olabilir.

Doğruya doğru, Kapadokya kadar turistik bir yerde iyi restoran konusunda çok fazla seçenek olmaması gerçekten şaşırtıcı. Ancak bu tabii ki birkaç favorimiz olmadığı, hatta İstanbul’da da olsa da burada da bol bol gitsek dediğimiz restoranlar bulmadığımız anlamına gelmiyor.

*Lil’a Restoran: Museum Hotel’in içinde yer alan, Kapadokya’nın tartışmasız bir şekilde en özellikli menüye sahip restoranı. Yediğimiz her şey efsaneydi, hala üzerine konuşuyoruz. Kayısılı sucuk, humuslu ve pastırmalı küşneme ve kuzu incik inanılmaz! Şaraplı dondurma da oldukça enteresandı. Yoğun dönemlerde rezervasyon şart, aklınızda bulunsun. (Tekeli No:2, Eski Göreme Caddesi, Museum Hotel)

*Ziggy Cafe: Hem öğlen yemeği, hem akşam yemeği için gidebileceğiniz Ziggy Cafe Kapadokya’daki bir diğer favorimiz. Her şeyi çok lezzetli yaptıkları için kolaya kaçıp tadım menülerinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’da lezzetli kokteyl bulabileceğiniz sayılı yerlerden oldukları için ekstra sevebilirsiniz. (Tevfik Fikret Caddesi, No:24, Ürgüp)

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

*Seten Restoran: Yine hem öğlen yemeği hem de akşam yemeği için gidebileceğiniz Seten Restoran klasik Türk yemeklerini yiyebileceğiniz, yerlerden. Dayayayım mantıyı, gelsin içli köfteler, gitsin hünkar beğendiler diyorsanız güzel tercih. (Sultan Cave Suites, Göreme)

*Old Greek House: Mustafapaşa’da, eski bir Rum evinin içinde yer alan, zamanında Asmalı Konak’ın burada çekilmiş olması ile nam salmış bir restoran. Yine tipik Türk yemekleri yiyebileceğiniz bir mekan. Ayrıca rica ederseniz binanın içini de gezebiliyorsunuz. (Davutlu Mah. Şahin Cad. No:16)

*Bizim Ev Restoran: Avanos’ta öğlen yemeği ve akşam yemeği için alternatif bir yer arıyorsanız gidebilirsiniz. Çok büyük bir özelliği yok ve doğruya doğru, testi kebapları pek başarılı değil, ama öyle yenilmeyecek gibi de değil tabii ki.

*Tafana Restoran: Duyduğumuz kadarıyla Avanos’un özellikle öğle yemeği için en iyi alternatiflerinden biri. Ancak bizim gittiğimiz dönem itibarıyla kapalıydı, gitmeden önce arayıp açık olup olmadıklarını sormakta fayda var. (Atatürk Caddesi No: 31)

*Turasan: Eğer Kapadokya’da şarap almak niyetindeyseniz Turasan en iyi alternatifiniz. Mağazalarında tadım yaparak en beğendiğiniz şarabı keşfedebilirsiniz. Ayrıca bizim gibi saftirikler için bir not, orada öğrendiğimiz kadarıyla Kapadokya’da meyve şarabı almak büyük bir saçmalık oluyormuş, çünkü meyve şarapları buraya Şirince ve başka yörelerden geliyormuş. (Yunak Mahallesi Tevfik Fikret Cad. No: 6A-B)

YORUM YAZ