Loading

Dubai Gezilecek Yerler

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler

1. Dubai Eski Şehir – Dubai’de nereler gezilir? – Dubai’de neler yapılır?

Dubai’de çok iyi korunmuş bir eski şehir bölümü var. Burayı gezmek için genel hatları ile aşağıdaki planı yaptım.
Al Ras Metro istasyonunda indikten sonra yürüyerek bütün bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Burası Deira ve Bur Dubai olarak ikiye ayrılıyor. Ortasında Creek denilen haliç bölgesi var.
1. ve 10. maddeler arasındaki Dubai Eski Şehir bölgesi yaklaşık olarak bir gününüzü alabilir.

2. Deira Gold Souq – Dubai Deira Altın Çarşısı – Dubai’de görmeden dönmemeniz gereken yerler

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler
Dubai Al Ras Metro istasyonunda indikten sonra, Exit 2’den çıkıp, yaklaşık 10 dakikalık kısa bir yürüyüş ile Dubai Deira Altın Çarşısı’na (Deira Gold Souk) ulaşabilirsiniz.
Dubai Eski Şehir merkezindeki Altın Çarşısı, İstanbul’daki Kapalıçarşı gibi kuyumcularla dolu. Farkı ise altın takıların büyüklüğü ve çok daha gösterişli olması. Dubai’nin çok zengin bir bölge olduğunu burada hissedebiliyorsunuz. Takıların fiyatları da çok yüksek. Kolyeler yaklaşık 100.000 TL’den başlıyor ve 250.000 TL’nin üstüne kadar çıkıyor. Bir şey almasanız da gezmesi eğlenceli bir yer.

3. Deira Spice Souq – Dubai Deira Baharat Çarşısı – Dubai gezilecek ve görülecek yerler

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Deira Altın Çarşısı’ndan çıktıktan sonra yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş ile Dubai Deira Baharat Çarşısı’na ulaşabilirsiniz. Çeşit çeşit baharatların, çayların ve kokuların dışında şallar ve hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz.
Birkaç dükkana girip baharatlar ve çaylar ile ilgili bilgi alıyorum. Esnaf bir şeyler satmaya çalışsa da genel olarak çok ısrarcı değiller. İstanbul Kapalıçarşı’da görmeye alışık olduğum renkli tabaklar ve lambalar burada da var. İstanbul’dan mı geliyor bunlar diye soruyorum. Tahmin ettiğim gibi hepsi Türkiye’den geliyormuş. Rengarenk güzel şallar var ama biraz pahalılar. Çarşıyı gezdikten sonra dışarı çıkıyorum. Burası Creek denilen Haliç bölgesine çok yakın. Buradan tekneler ile karşı kıyıya geçeceğim.

4. Dubai Creek – Dubai’de mutlaka görülmesi gereken yerler

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Creek denilen bölgede tekneler ile tur yapabilirsiniz veya sahil boyunca yürüyebilirsiniz. Eski tip ahşap tekneler görülmeye değer. Tekneler ile yapılan turlarda haliç bölgesinin dışına çıkılıp, Dubai’nin ünlü yapılarından Palm Jumeirah ve Burj El Arab da deniz tarafından görülebiliyor.
Ben Deirah Old Souq İstasyonu’ndan teknelerle karşı kıyıya geçiyorum.

5. Dubai Creek Sahil Yolu – Dubai gezisi

Karşı kıyıya geçtikten sonra biraz mola verip dinlemek isterseniz, sahil boyunca sıralanan cafelerde ve restaurantlarda oturabilirsiniz. Bu bölgede gezmek oldukça keyifli. Ufak tefek bir şeyler atıştırmak isterseniz tost ve meyve suyu satan büfeleri de burada görebilirsiniz.
Ben restaurantlardan birine oturup menüye bakıyorum. Menüde Türk Kebapları da var. Daha çok köfte, şiş kebap tarzı şeyler satılıyor. Manzara da harika olunca, burası Dubai’de en sevdiğim yerlerden biri oluyor.

6. Bur Dubai Souq – Dubai’de ne yapılır?

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Teknelerin yanaştığı iskelenin hemen yanında hediyelik eşya, elbise, şal, baharat, sabun gibi bir çok şeyin satıldığı bir pazar var. Pazarın girişinde yöresel yiyeceklerin satıldığı küçük dükkanları görüyorum. Daha çok hamur işi ve sebze ile hazırlanan, yağda kızartılmış ürünler satılıyor. Yiyecekler ile ilgili biraz bilgi alıp, fotoğraflarını çekiyorum. Daha sonra pazarda dolaşmaya devam ediyorum. Satıcılar şal, elbise ve hediyelik eşya satmaya çalışıyorlar. Renkli kumlarla hazırlanarak kavanozlara konulan hediyelikler dikkatimi çekiyor. Satıcısıyla biraz konuşuyorum. Bana nasıl hazırlandığını gösterebileceğini söylüyor. Rengarenk kumlarla yapılan bu çalışmayı aşama aşama video olarak kaydediyorum. Ortaya ilginç bir şey çıkıyor. Tezgahlarda, bu şekilde yapılan farklı çalışmalar da var. Ben pek beğenmediğim için almadan uzaklaşıyorum.

7. Dubai Heritage Village – Dubai seyahat önerileri

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Bu bölgede ziyaret edebileceğiniz yerler arasında tipik bir eski Dubai Köyü de bulunuyor. Benim ziyaret ettiğim tarihlerde restorasyon çalışmaları yapıldığından içerisine giremedim.

8. Dubai Sheikh Saeed Al-Maktoum House

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Sheikh Saeed Al-Maktoum House daha önce Kraliyet Ailesi tarafından kullanılıyormuş. Günümüzde müzeye çevrilmiş. 1896 yılında yapımına başlanmış. Sonraki tarihlerde bir çok ilaveler yapılmış.

9. Dubai Al Fahidi Fort – Dubai Al Fahidi Kalesi

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Al Fahidi Kalesi, Dubai’nin en tarihi yerlerinden biri. Dubai Eski Şehir bölümünü gezerken buraya da uğrayın.

10. Dubai Bastakiya

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Al Fahidi Kalesi yakınlarında bulunan bu bölge, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri. Dar sokakları, eski stil evleri ile görülmeye değer yerlerden. Dubai Eski Şehir bölümüne (1. ve 10. Maddeler arası) bir tam gün ayırabilirsiniz.

11. Dubai Marina – Dubai’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Marina Bölgesi şehrin en canlı yerlerinden biri. Marina’nın çevresi modern ve yüksek binalar ile çevrili. Buraya ulaşım da oldukça kolay. Dubai Tramvay hattını kullanıp “Dubai Marina” durağında inebilirsiniz.
Burada sahil boyunca yürüyebileceğiniz kordon boyu var. Tramvay’dan indikten sonra çevreyi keşfetmek için yürümeye başlıyorum. Bence şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümek. Sahil boyunca yürüyüş ve koşu yapan bir çok kişi görüyorum. Marina bölgesinde isterseniz tekne turu da yapabilirsiniz. Tekne turu satışı yapan yerlere rastlıyorum. Bu bölgede yan yana sıralanmış cafe ve restaurantlar da var. Birisinde oturup bir şeyler yedikten sonra yürümeye devam ediyorum. Burası şehrin en keyifli yerlerinden biri.

12. JBR Beach Dubai – Dubai gezi rehberi

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai Marina Bölgesi’ni gezdikten sonra, sahile, JBR Beach’e doğru yürüyümeye devam ediyorum. Binalar o kadar yüksek ki ilk başlarda sahil hiç görünmüyor. JBR Beach’e doğru çok lüks alışveriş mağazaları dikkatimi çekiyor. Kürk bile satıyorlar. 15 dakika kadar sahile paralel olarak bu şekilde yürüdükten sonra JBR Beach’i görüyorum. Çok geniş bir kumsalı var. Hava çok rüzgarlı ve deniz dalgalı olduğu için hiç denize giren yok. Ekmek atarak martıları besleyen bir adam görüyorum. Martıların çığlık çığlığa uçuşması ilginç manzaralar oluşturuyor. Bunları videoya kaydederken ileride bir kadın da martılara ekmek atmaya başlıyor. Martılar adamı bırakıp kadına doğru uçuyorlar.
JBR Beach çok güzel düzenlenmiş. Duş alıp, üstünüzü değiştirebileceğiniz son derece modern kapalı yerler yapılmış. Buralarda değerli eşyalarınızı ve cüzdanlarınızı bırakabileceğiniz kasalar da mevcut. Çocuk oyun alanları, cafeler, restaurantlar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai gezilecek yerler listesi’nde olması gereken Dubai JBR Beach konumu için aşağıdaki linke tıklayın.
Dubai JBR Beach

13. Dubai Marriot Hotel Roof Bar – Dubai gidilecek yerler

Dubai Marina’da bulunan Marriot Otel’in 52. katında bulunan Roof Bar’ın Palamiye Adalar (Palm Jumeirah) manzaralı harika bir manzarası var. Güneş’in batmasına yakın saatlerde giderseniz, hem gündüz hem de gece manzaralarını seyredebilirsiniz.

14. Medinat Jumeirah – Dubai turistik noktaları

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Medinat Jumeirah. Burası eski Dubai evleri şeklinde yapılmış bir bölge. İçinde alışveriş yapabileceğiniz tarihi görünümlü bir çarşı, çok büyük havuzlar, gösteri seyredebileceğiniz yerler, otel, restaurant ve cafeler bulunuyor. Buraya metro veya tramvay ile ulaşması çok zor. Araç ile gitmeniz gerekiyor.

15. Dubai Mall – Dubai’de görülecek yerler nelerdir?

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai denilince ilk akla gelen alışveriş merkezleri oluyor. Dubai Mall en büyük alışveriş merkezlerinden biri. İçinde Dubai Aquarium var. Dubai’de alışverişlerde vergi alınmadığı için fiyatlar oldukça uygun.

16. Burj Khalifa – Dubai gezi ve seyahat rehberi

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Burj Khalifa, Dünya’nın en yüksek binası, Dubai’de bulunuyor. Dubai Mall içinden bilet alarak buraya girebilirsiniz. Biletleri oldukça pahalı. Burj Khalifa’ya, Dubai Mall içinden giriş var. Burj Khalifa Seyir Terası’nın dışında, At.mosphere Restaurant’a da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

17. Dubai Fountain – Dubai’de ne yapılır?

Dubai Mall içinde ışık, ses ve müzik gösterilerinin yapıldığı Dubai Fountain bulunuyor. Özellikle akşam saatlerinde bu renkli gösteriler daha keyifli seyrediliyor. Zaman zaman Burj Khalifa’da ışıklandırılarak bu gösteriye katılıyor.

18. Palm Jumeirah – Palmiye Adalar – Dubai gezilecek yerler

Dubai Palmiye Adalar, Dubai’de en çok merak edilen yerlerden. Hafif raylı sistem bir araçla buraya ulaşabilirsiniz. İçinde dolaşmak için yine araç gerekiyor. Palmiye Adalar’ın içinde dolaşırken şekli pek anlaşılmıyor. En güzeli Dubai Marina’daki Marriot Otel’in 52. katındaki bardan burasını seyretmek.
Palmiye’nin en ucundaki Atlantis Otel oldukça ünlü herkes burada fotoğraf çektiriyor. Bu palmiyelerden iki tane yapılmış. Bir de yanlarında yine denizin içine Dünya Haritası yapılmış.

19. Burj Al Arab – Yelken Otel

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Mimarisi ile ünlü oteli gezmek için özel turlar yapılıyor. Ben bu turlara katılmadım ama ön tarafındaki plajdan fotoğraflarını çektim. Yine bu otelin yanında bir de Dalga Otel yapılmış.

20. Box Park Dubai

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Dubai’de büyük bir cadde üzerinde containerlardan oluşan ilginç ve renkli restaurant ve cafeler yapmışlar. Meksika, Japon, Yöresel ve Türk Mutfağı’nı burada bulabilirsiniz. Bizim gibi teras bölümlerinde oturacak yer bulursanız, Dubai Downtown manzarasını seyredebilirsiniz.

20. Dubai Bab Al Shams Desert Resort

Dubai Gezilecek YerlerDubai Gezilecek Yerler

Burası Dubai’de en sevdiğim yer oldu. Çölün tam ortasındaki tesis özellikle gün batımı manzarası ile ünlü. Güneş’in batış saatine yakın bir saatte arkadaşımla beraber buraya geldik. Çölün kızıl ve sarı uçsuz bucaksız manzarasını seyretmek harika bir duygu. Tesiste restaurant ve bar bölümleri de bulunuyor. Eğer imkanınız varsa burada konaklayabilirsiniz.

Dubai’ye ne zaman gidilir? – Dubai’ye ne zaman gidilmeli?

Dubai’ye gitmek için en uygun aylar Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarıdır. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcak oluyor.

Dubai’de kaç gün kalmalı? – Dubai’de kaç gün kalsak yeter?

Dubai’yi gezmek için 3 veya 4 gün ayırabilirsiniz.

YORUM YAZ