Loading

Avrupa’da Seyahate Çıkmadan Önce Dolandırılmamak İçin Bilmeniz Gereken 11 Dümen

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

Avrupa'da Seyahate Çıkmadan Önce Dolandırılmamak İçin Bilmeniz Gereken 11 Dümen

Avrupa’da Seyahate Çıkmadan Önce Dolandırılmamak İçin Bilmeniz Gereken 11 Dümen

Dailymail ve justtheflight derlemesi bu içerikte Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki dümenleri öğrenebilirsiniz.

1. Lastik Delme

İtalya‘da sık rastlanan bu dümende, ‘Otoyol korsanları’ lastiklerinizi deliyorlar ve yolda siz durana kadar sizi takip ediyorlar. Merhametli bir biçimde yardım teklif eden korsanlar, yardım ederken sizi soymayı ihmal etmiyorlar.

Özellikle Napoli ve Salorni arasında yolda gelecek yardımlara karşı dikkatli olun

Değerli eşyalarınızı görünürde bırakmayın

Arabanızı kilitlemeyi unutmayın

Bagajlarınızı arabada bırakmayın

2. Yalandan Dilekçe

Fransa‘daki en ünlü dümen ise, genellikle sağır, dilsiz ve tanınmış bir yardım kuruluşuna bağlı olduğunu iddia eden küçük çocukların size yaklaşarak imzanız ile paranızı alması.

Değerli eşyalarınıza sahip çıkarak oradan uzaklaşın

Polise ihbar edin

3. Oda Denetçisi

İspanya‘da otel görevlisi gibi giyinmiş iki adam kapınıza tıklatıp rutin bir oda kontrolü yaptıklarını söyleyeceklerdir. Biri sizle konuşurken, diğeri büyük ihtimalle sizi soyuyor olacaktır.

Ayrıca İspanya‘ya Cebelitarık sınırından girmeye çalışırken, sahte kimlikli sahte görevliler sizden giriş ücreti isteyebilir. Cebelitarık’a girişte ve çıkışta bir ücret söz konusu olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

4. Polis Memuru

Çekya‘da sokak biri size yaklaşacak ve yasal olmayan maddelerle teklif yapacak, tam bu esnada başka yönden bir polis memuru gelebilir ve kontrol etmek için pasaportunuzla cüzdanınızı isteyebilir. Çekya’da polis memurunun cüzdan kontrolü yapma yetkisi yoktur. Eğer ısrarcı olurlarsa blöflerini görün ve onları en yakın polis istasyonuna davet edin.

5. Sahtecilik

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

Macaristan‘da en yaygın olan dümense, sahtecilik. Yani paranızı sokakta veya takside takas ederken dikkatli olun. Para üstü olarak sahte para veya kullanımdışı olan paraları size kakalayabilirler.

Eğer Macaristan’a yolunuz düşüyorsa mutlaka sokaklardan/taksilerden para takası bağlamında uzak durun. Macar parasının gerçek olup olmadığını anlayabileceğiniz 7 özelliği var. Kontrol edin.

6. Gasp

Hollanda‘da bir restoranda otururken değerli eşyalarınıza sahip çıkın. Ne kadar dümen olmasa da, çok alışılageldik bir suç olan gaspa kurban gitmeyin.

Aynı zamanda bazı marketler, para üstünü yavaş sayarak dikkatinizi dağıtmaya ve paranızı almaya çalışıyor. Ayık olun.

7. Aşırı Faturalandırma

Hırvatistan‘da sözde Gentlemen’s Club(Baylar kulübü) diye geçen bu kulüplerde siz içkinizi yudumladıktan sonra haksız bir fiyatlandırmayla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Faturayı ödemeyeceğinizi söyleseniz dahi ya tehdit ediliyorsunuz ya da en yakın ATM’ye kadar eşlik.

Özellikle taksicilerden mekan tavsiyesi almaktan kaçının!

8. Korsan Taksiciler

Polonya‘da sık rastlanan bir dümen olan Korsan Taksicilik’ten kaçınmak için taksimetresi çalışmayan taksiye binmekten kaçının. Binerseniz yüksek ihtimalle fahiş bir fiyata seyahat edeceksiniz.

9. Flört

Yunanistan‘da çekici bir kadın yalnız gezgin erkeğimizle flört etmeye başlıyor. Flörtüne karşılık veren erkeğe daha sonra birşeyler içmek isteyip istemediğini soruyor ve eğer erkekte kabul ederse onu pahalı bir mekana götürüp, fahiş bir faturalandırma uygulatıyor.

10. Sahte Bilet

İngiltere‘de (aynı zamanda Fransa’da da görülen bir dümen) bilet sırasında beklerken birileri size yaklaşıp yüksek fiyattan bilet satmaya çalışırsa, bilin ki o bilet sahtedir. Her ne kadar sırayı atlama fikri kulağa hoş gelse de, yüksek meblağ kaybetmeniz karşılığında elinizde bilet dahi olmaması daha kötü.

11. Ve bunlar da bizden: Ayakkabı Boyacısı & Hanutçuluk

İstanbul‘da mahsustan önünüzde yürürken ayakkabı fırçasını yere düşüren ayakkabıcımız, fırçayı ona teslim ettiğinizde minnet borcu olarak ayakkabınızı boyamak istiyor. Yaptırmayın! Yaptırdığınızdaysa ücret talep ediyor.

Karaköy ve Eminönü‘nde “Abi yanlış anlama dilenci değilim.” diyerek yaklaşan insanlara karşı da temkinli olun.

Ayrıca İstanbul‘da yaygın olan hanutçuluk da farkında olmadan cebinizden paranızın uçmasına neden olabilir.

YORUM YAZ