Loading

Amsterdam Gezilecek Yerler

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en zengin şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Hollanda‘nın başkenti ve en ünlü şehri olan Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek birçok zenginliğe sahip bir şehir. 

Amsterdam genellikle hafif uyuşturucu tüketimi ve sınır tanımayan eğlence imkanları ile gündeme gelen bir şehir olsa da şehrin dört bir yanında yer alan muhteşem kanallarda gezmek bile benim için Amsterdam’a seyahat etmek için yeterli bir sebep. Kanallar arasında isterseniz yürüyüş yapın isterseniz de bisiklet kiralayıp bisikletle gezin. Bunun dışında şehirde birçok önemli müze ve sanat galerisi var. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız Amsterdam’da keyifli vakit geçireceğiniz garanti.

Amsterdam Gezilecek Yerler Gezginler genellikle Amsterdam gezisi için 2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Doğal olarak bu süre içinde şehirde yer alan tüm gezilecek yerleri görmek imkansız oluyor. Bu nedenle ben yazı boyunca Amsterdam’daki en popüler 15 yerden bahsettim.

1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam denilince akıllara ilk gelen şeylerden biri şüphesiz şehrin dünyaca ünlü kanalları. Kanalları gezilecek yer olarak değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Amsterdam’ın dört tarafını saran kanallar arasında bol bol yürüyüş yapın, kaybolun. Hatta fırsatınız varsa tren istasyonu önünden kalkan ve 1-1,5 saat süren kanal turlarına mutlaka katılın.

2. Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve önemli meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktaları. Dam Meydanı’ndan şehrin diğer önemli yerlerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. 

3. Kraliyet Sarayı

Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan Kraliyet Sarayı, şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alıyor. 1655 yılında Belediye Binası olarak açılan yapı günümüzde Kraliyet Sarayı olarak hizmet veriyor. 

4. Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk, “Yeni Kilise” anlamına gelse de şehrin en eski ikinci kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise, tarihi boyunca birçok kez elden geçirilmiş. Büyük Org, Oyma Vaiz Kürsüsü, Michiel de Ruyter’in Mezarı yapının en önemli bölümlerinden. Nieuwe Kerk, günümüzde kilise olarak değil de sergi yeri olarak hizmet veriyor. Yapıyı gezmek için düzenlenen sergilere katılabilirsiniz. 

5. Begijnhof

Begijnhof, Amsterdam gezilecek yerler listemdeki favori noktalarımdan. Burası, 1346 yılında manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilmiş bir alan. Avlu çevresinde şehrin en eski evi olduğu tahmin edilen Het Houten Huis, 15. yüzyıldan kalma kilise Engelse Kerk ve 1680 yılında yapılan Begijnhof Şapeli bulunuyor. 

6. Red Light District

Red Light District  ya da bilinen adı ile Kırmızı Fener Mahallesi yalnızca Amsterdam’ın değil aynı zamanda Avrupa’nın de en ünlü bölgelerinden biri. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Amsterdam’ın dünyaca tanınır olmasında bu bölgenin önemi çok fazla. Hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin, özellikle gündüzleri bölgede her yaştan gezgin bölgeyi turistik olarak geziyor. Gündüzleri son derece güvenli olan alana göz atabilirsiniz. 

7. Rijksmuseum

17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en ünlü ve önemli müzesi. Dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede birçok değerli eseri inceleyebilirsiniz. 

8. Van Gogh Müzesi

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

Amsterdam’ın bir diğer ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede sanatçı Van Gogh’un birçok resmi, çizimi, mektubu ve çağdaş sanatçıların eserleri sergileniyor. 

9. Anne Frank’ın Evi

20. yüzyılın en önemli kitapları arasında yer alan Anne Frank’in Hatıra Defteri’ni birçoğunuz duymuştur. II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı ev günümüzde müzeye çevrilmiş ve Anne Frank Evi adı ile şehrin en önemli noktalarından biri olmuş durumda. 

10. Rembrandtplein

Rembrandtplein, Amsterdam’ın en güzel ve ünlü meydanlarından biri. 1876 yılında Hollandalı ressam ve baskı ustası olan Rembrandt’ın meydana heykelinin yerleştirilmesi ile bölge günümüzdeki adını almış. Gece gündüz hareketli olan meydanda birçok eğlence mekanı ve kafe, restoran yer alıyor. 

11. Vondelpark

Eğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp Avrupa’nın en ünlü parklarından birinde kafa dinlemek isterseniz Vondelpark‘a uğrayabilirsiniz. Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkında; 100 tür ağaç, geniş bir yerel veya ithal bitki türü ve orkestra sahnesi, gül bahçesi, birçok ev kuşuna ev sahipliği yapan göller ile küçük akarsular bulunuyor. 

12. Oude Kerk

Oude Kerk, Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilise. Günümüzdeki Gotik yapı 14. yüzyıldan kalma olup tek nefli kilisenin bazilikaya dönüştürülmesi ile oluşturulmuş. Burası zarif vitrayları, tavan resimleri ve ünlü orguyla şehrin en dikkat çekici kilisesi. 

13. Amsterdam Çiçek Pazarı

Şarkılara konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı şehrin en önemli yerlerinden olmasa da en ünlü noktalarından. Amsterdam’a kadar gidip de ünlü çiçek pazarında bir tur atmadan, mevsim çiçeklerine göz atıp lale soğanı almadan dönmek olmaz. 

14. Madame Tussauds Müzesi

Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi Dam Meydanı’nda yer alıyor. Müzede kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Burası daha önceden Madame Tussauds Müzesi gezme şansı olmayanlar için eğlenceli bir seçenek seçenek olabilir.

15. Heineken Experience

Bira ya da alkol kullanmayan biri olsam da Heineken Experience‘i Amsterdam gezilecek yerler listemin üst sıralarına yazmak istedim. Burası Amsterdam’ın eğlenceli ve ünlü gezi noktalarından biri. Hollanda’nın ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli sunumların yapıldığı internaktif müze gezginlere oldukça keyifli vakit geçirtmesi ile ünlü. 

YORUM YAZ