Loading

New York

Site içi arama

Aramak istediğiniz kelime veya kelimeleri yazınız.

New York

New York’a Ne zaman gidilir?

New York’un, insanda her daim gitme isteği uyandıran, herkesin gidilecek yerler listesinde ilk sıralarda gelen bir şehir olduğu kesin. Ancak  hemen gaza gelip gitmeden birkaç noktayı göz önünde bulundurmakta fayda var.

Yaz: New York, yaz aylarında hem sıcaklık açısından, hem de aşırı turist popülasyonundan çekilmez bir hal alabiliyor. New York City pass almış olsanız bile, normal şartlarda sıra atlayabileceğiniz birçok yerde sizin gibi pass alan turistler yüzünden uzun sıralar beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Alışveriş yapmak istediğiniz mağazalar, internetten bulduğunuz turistik olmayan, lokallerin tavsiye ettiği yerler bile turistlerle dolup taşıyor. New York halkı da bu durumun farkında olduğu ve bunaldığı için, yaz aylarında şehrin dışındaki noktalara (Hamptons gibi yazlık yerlere) kaçarak gelen turistlere yer açıyor. Ancak hava koşullarını göz önünde bulundurarak seyahat planlayanlardansanız, yaz her koşulda sizin için garanti. Tabi vücudunuz 37-40 derecelere ve aşırı neme dayanıklıysa.

 

Kış: New York yazları aşırı sıcaktan bunaltırken, kışları da aşırı soğuk geçebiliyor. Haberlerden de aşina olabileceğiniz ya da filmlerden beynimize işlendiği üzere, New York olağanüstü hava koşulları konusunda oldukça talihsiz bir yer. Ama insan boyunda kar yağmadığı, Çarşamba’yı sel almadığı ya da her 3. sınıf felaket temalı Amerikan filminde olduğu gibi Özgürlük Anıtı devrilmediği sürece aslında bu günlerde New York’ta dolaşmak oldukça keyifli olabiliyor. (Tabi kalın giyinerek hazırlıklı çıkarsanız). Siz de uslu bir çocuk olursanız, hafif yağan kar eşliğinde Noel dekorasyonlarıyla süslenmiş New York sokaklarında dolaşabilir, Central Park’ın ortasında bulunan pistte buz pateni yaparken düşüp size yardım eden x kişiyle aşk yaşayabilirsiniz hatta Şirinleri bile görebilirsiniz.

 

İlkbahar/Sonbahar: Bu kadar laf kalabalığından sonra gitmeniz için ideal bir dönem tavsiye etsek iyi olacak. İlkbahar-Sonbahar ayları tahmin edebileceğiniz gibi gitmek için en uygun aylar. Çünkü havalar ne çok soğuk ne de çok sıcak. Üstelik turistlerin en az tercih ettiği, fotoğraf çeken 300 Japon turistin arasında sıkışıp kalma ihtimalinizin daha düşük olduğu dönemler. Aynı zamanda daha uygun konaklama alternatifleri de bulmak mümkün olabiliyor.

 

Hava koşullarını göz önünde bulundurmadan, seyahatinizi New York’ta gerçekleşen bazı önemli gün ve etkinliklere göre de şekillendirebilirsiniz. Bunlardan en bilineni kuşkusuz Times Meydanı’ndaki Yılbaşı kutlamaları. Dışarıda kirpiklerinizde donma etkisi yaratabilecek bir soğuk ve sokaklarda adım atamayacağınız kadar yoğun bir kalabalık olsa da, New York yılbaşını geçirmek için oldukça eğlenceli ve büyüleyici bir yer. Merak etmeyin, ertesi gün haberlerde “Times Square’de taciz skandalı! Turistler otobüs durağında tırmanmak zorunda kaldı” gibi şeyler görmeyeceksiniz.

Bunun dışında Aziz Patrick günü, Şükran günü, Cadılar Bayramı gibi günlerde şehirdeyseniz, özenle hazırlanan ve görmek için birçok insan çeşitli eyaletlerden gittiği geçit törenlerini kaçırmayın. Bu tür geçitler New York spor takımlarının şampiyon olma durumlarında da düzenleniyor. Öyle ki, bir New York seyahatimizde farkında olmadan kendimizi o yıl Beysbol World Series şampiyonu olan Yankees’in geçit töreninde bulup, geçitte devasa bir aracın üstünde rap yapan Jay-Z ile karşılaşma şansımız bile olmuştu.

New York’ta Ulaşım

Bu Websitenin Giderlerini Reklamlardan Karşıladığını Biliyor muydunuz?

Öncelikle, New York aynı zamanda eyaletin adı olduğundan, yanlışlıkla alakasız bir noktaya gitmemek için hedefi New York City olarak belirlemekte fayda var.(Bilal’e anlatır gibi anlatmayın diyor olabilirsiniz, ancak bu yer yer gözden kaçabilen bir detay) Türkiye’den gidecekseniz zaten seçenekleriniz belli, zeplinle inemeyeceğinize göre uçakla gideceksiniz.

Amerika’da başka bir noktadan New York’a gitme olasılığınızı da göz önünde bulundurarak sizinle tüm ulaşım yolları ile ilgili detayları da paylaşmış bulunalım:

*Havaalanları– New York şehrine ulaşmak için kullanabileceğiniz 3 havaalanı var; JFK Uluslararası Havaalanı, Newark Uluslararası Havaalanı ve LaGuardia Havaalanı. İstanbul’dan direkt uçuş sadece JFK Havaalanına var ama Amerika’da başka bir noktadan gidiyorsanız diğer havaalanlarını da kullanabilirsiniz. (ki bazen diğer havaalanlarına daha uygun uçak biletleri bulmak mümkün olabiliyor)

JFK’den ulaşım

Metro: JFK Havaalanın içinde şehire direkt giden bir metro yok. Ama havaalanın içinden kalkan AirTrain ile 15 dakikada New York’un ana tren istasyonlarından biri olan Jamaica istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Buradan E metrosuna transfer yaparsanız, yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuğun sonunda merkeze (merkez olarak Times Meydanı’nı baz alabilirsiniz) ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk $7.50 tutuyor. ($5 AirTrain ve $2.50 metro)

Taksi: JFK’den Manhattan bölgesine $52’lık sabit bir taksi tarifesi uygulanıyor. Ancak bu tutara gişe ücretleri ve bahşiş dahil değil. Kullanılan rotaya göre gişe ücretleri farklılık gösterebilir, hatta New York’ta gişelere $10 ödendiği bile görülebilir. Dönünce İstanbul’daki köprü ücretlerini normal karşılamaya başlayabilirsiniz.

*Metro

New York’da en sık kullanacağınız toplu taşıma aracı tabi ki metro. Metronun ne kadar gelişmiş olduğuna dair kullandığımız kelimeler ile sizi yeteri kadar etkileyemediysek aşağıdaki metro haritasına bir göz atın deriz. Böyle renkli ve düzgün durduğuna bakmayın, aslında New York Metrosunun hatlarını anlamak ilk etapta oldukça zor. (ya da bizde bir sorun var). Her sokak başında bir istasyon ile karşılaşmak mümkün. Ancak bu istasyonların hepsi aynı hat üzerinde olmadığı için, kullanmanız gereken hattı (sayı ve harflerle ayrılıyor) belirleyip, istasyon girişindeki tabelalardan hangi hat üzerinde olduğunuzu algılayabilirsiniz. Metro ücret konusunu aşağıdaki bütçe bölümünde detaylandıracağız.

*Taksi

Metronun bu kadar gelişmiş olduğu ve taksiye binmenin trafiği sebebiyle işkenceye dönüşebileceği bir şehirde “neden taksi kullanalım ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak en “ne olduğu ve kimlerin olduğu belirsiz” ve pis metrolardan biri olarak dünyada ün kazanmış New York metrosu, insanda zaman zaman taksiye binme ihtiyacı uyandırabiliyor. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde hiç çekinmeden kullanabilirsiniz. Taksi bulmanızın oldukça kolay olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur, her New York fotoğrafından aşina olduğumuz sarı taksileri kaçırmak pek de mümkün olmuyor. Taksimetre $2.50’dan açılıyor ve sonrasında her 0.5 mil için $0.40 ekleniyor. Aynı zamanda yoğun saatlerde (işe gidiş-çıkış saatlerinin rush hour olarak geçtiği saatlerde) tarifeler bazı taksilerde değişiklik gösterebilir, hemen kazıklandık hissine kapılmayın.

New York’ta Konaklama

Ulaşım bu kadar gelişmiş ve kolay olunca konaklayacak noktayı seçmek çok da zor olmuyor. Çünkü New York’un neresinde kalırsanız kalın, bir metro istasyonuna yakın olacağınızdan istediğiniz noktaya ulaşmanız oldukça kolay. Times Meydanı özellikle turistler tarafından merkez olarak belirlenmiş olduğu için, bu civarda konaklama seçenekleri diğer bölgelere göre daha pahalı olabiliyor. Ancak şehrin ortasında olduğu için civardaki birçok yere yürüyerek ulaşma kolaylığı ve şehrin en canlı yerlerinden biri olması gibi avantajları da var. Dezavantajları ise fazla turistik, yer yer fazla kalabalık, oldukça gürültülü ve daha pahalı olması. Ancak, bu bölgedeki otelleri değerlendirmeden de geçmeyin deriz çünkü zaman zaman Hilton, Sheraton, Mariott, Hyatt gibi zincir otellerin promosyonları olabiliyor. “3 gece kal, 2 gece öde” tipi bir promosyon sayesinde bizim son seyahatimizde Times Square Hilton’da 40. Katta bir odada kalma şansımız olmuştu. Size de buna benzer bir promosyon denk gelirse veya bütçenize uyuyorsa, Hilton’u kesinlikle tavsiye ederiz

YORUM YAZ